slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

تفاوت‌های داوری با شوراهای حل اختلاف

سوال: چه دعواهایی به جای دادگاه به داوری ارجاع داده می‌شود؟ آیا کارکرد داوری مانند کارکرد شوراهای حل اختلاف است؟ اصلا چرا باید با وجود دادگاه به نهاد داوری مراجعه کرد؟

پاسخ: داوری شیوه جایگزینی برای دادگاه و رسیدگی در محاکم است. هر دعوای تجاری (و بسیاری از دعاوی غیر تجاری) این امکان را دارد که با توافق طرفین به داوری ارجاع شده و توسط یک داور یا هیئتی از داوران مورد رسیدگی و حل و فصل قرار گیرد. آرای داوری قطعی و لازم‌الاجرا بوده و بلافاصله پس از صدور هر یک از طرفین می‌تواند با ارائه آن به محاکم صالحه درخواست صدور اجراییه کرده و رای را اجرایی نماید. مبنای شناسایی و اجرای آرای داوری داخلی باب هفتم از آیین دادرسی مدنی (داوری) بوده و آرای داوری خارجی نیز مشمول قانون داوری تجاری بین‌المللی ۱۳۷۶ می‌باشد. بر فراز تمام این قوانین، کنوانسیون نیویورک ۱۹۵۸ در شناسایی و اجرای احکام داوری تجاری بین‌المللی وجود دارد که یکی از پرامضاترین کنوانسیون‌های تاریخ سازمان ملل بوده و بیش از ۱۴۵ کشور متعاهد را وا می‌دارد که آرای داوری داوری بین‌المللی را در کشور خود به رسمیت شناخته و به موقع اجرا بگذارند. باید توجه داشت که آرای داوری قابل تجدیدنظر نبوده و تنها در موارد محدودی که قوانین احصا کرده‌اند، قابل ابطال می‌باشند. با این توضیحات، پرواضح است که کارکرد داوری به کل متفاوت از کارکرد شوراهای حل اختلاف می‌باشد. از مزایای داوری در مقایسه با رسیدگی قضایی در دادگاه می‌توان به سرعت بالا، هزینه‌ی پایین، محرمانه بودن رسیدگی و انتساب داورانی با دانش مرتبط با عوا اشاره کرد.

بدون نظر »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *