slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

شافعی: بسط مراکز داوری رویکرد جدی اتاق ایران است

FX1A5407رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اعلام کرد: بسط و گسترش کیفی و کمی‌مراکز داوری در سطوح استانی از رویکردهای جدی و جاری پارلمان بخش خصوصی است.

به گزارش روابط عمومی‌اتاق ایران، «غلامحسین شافعی»، عصر یکشنبه در نشست هیأت مدیره دیوان داوری مرکز داوری اتاق ایران اضافه کرد: این رویکرد براساس ضرورت‌های قانونی و قضایی موجود در فضای کسب وکار و به منظور کاهش اختلافات، افزایش تراضی طرفین دعاوی و کاهش اطاله دادرسی هم اکنون با جدیت در حال پیگیری است.
وی اظهار داشت: براساس این رویکرد توسعه و راه اندازی مرکز داوری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همه استان‌ها جریان یافته است.
رئیس هیأت مدیره دیوان داوری اتاق ایران، از همکاری و استقبال خوب نهادهای مرتبط و به خصوص قضایی برخی استان‌ها از حضور و فعالیت مرکز داوری اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی خبر داد.
شافعی تصریح کرد: درمورد گسترش استانی مرکز داوری اتاق بازرگانی در همه استان‌ها چندی پیش با دادستان کل کشور گفت وگو کرده که با تأکید و تأیید وی همراه بوده است.
وی مرکز داوری اتاق بازرگانی را ظرفیت برجسته و بالقوه اتاق ایران برای رفع مشکلات حقوقی فعالان بخش خصوصی ذکر کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی دراین جلسه که دستور اصلی آن معرفی اعضای اصلی و انتخاب رییس دیوان داوری اتاق ایران بود گفت: حضور این اعضا که همه از برجستگان حقوقی مراکز دانشگاهی قضایی و وکلای کشور هستند موجب ارتقای توان پارلمان بخش خصوصی است.
«محسن محبی» دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران نیز دراین نشست گزارشی از روند اخیر فعالیت‌های این مرکز ارائه کرد و در خصوص تدوین قواعد و آیین نامه‌های مرکز داوری توضیح داد.
وی دراین نشست بر لزوم فرهنگسازی و آموزش همه جانبه در خصوص ظرفیت و مزیت مراکز داوری به طور عام و مرکز داوری اتاق ایران به طور خاص برای فعالان بخش خصوصی تاکید کرد .
محبی با ذکر ضرورت اهتمام قضات ووکلا به کارکرد مراکز داوری گفت: بسیاری ازفعالان بخش خصوصی از توان و ظرفیت مراکز داوری به عنوان مرجع حل اختلافات حقوقی قراردادها اطلاع مناسب ندارند.
معرفی اعضای اصلی و جدید دیوان مرکز داوری دیگر دستور این نشست بود براین اساس اعضای اصلی دیوان داوری اتاق ایران به این شرح معرفی شدند :
الف حقوقدانان ) ربیعا اسکینی ، گودرز افتخار جهرمی‌، آیدا بالاسان آوانسیان ،محمد علی بهمئی ، مجید پور استاد ، اویس رضوانیان، سید قاسم زمانی ، سید جمال سیفی ، مرتضی شهبازی نیا ، مجید غمامی‌، سنجر فخری ، محمد جعفر قنبری جهرمی‌، یونس قهرمانی ، سید مفید کلانتریان ، و اسماعیل هریسی .
ب بازرگانان) سید ضیا الدین خرمشاهی ، غلامحسین شافعی و اسدالله عسگر اولادی .
این اعضا بعد از معرفی « ربیعا اسکینی » از اساتید و وحقوقدان‌های برجسته کشور وی را به عنوان رییس دیوان داوری انتخاب و معرفی کردند.
توضیح اینکه رکن داوران مرکز داوری، مرکب از عده ای اشخاص واجد صلاحیت و معتمد است که از میان حقوقدانان، بازرگانان و سایر افراد بصیر و خوشنام و با تجربه که از مقررات و عرف بازرگانی داخلی و خارجی به حد کافی آگاهی دارند به پیشنهاد دبیر کل و تأیید هیئت مدیره برگزیده می‌شوند.
مرکز داوری اتاق ایران، در اجرای بند «ح» ماده «5» قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران، مصوب 15 / 9 / 1373 ، به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی، بر مبنای «قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران»، مصوب 14 / 11 / 1380 ، تأسیس شد
مرکز داوری در شهر تهران، در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مستقر است و دارای سه رکن هیئت مدیره، دبیر کل و داوران می‌باشد.
اسلوب داوری همواره در حقوق ایران وجود داشته اما به صورت داوری موردی بوده است که با تراضی طرفین یا از طریق دادگاه انجام شده است که با با تشکیل مرکز داوری، برای نخستین بار مفهوم داوری سازمانی وارد نظام حقوقی و ایران شده است.
هیئت مدیره مرکز داوری متشکل از رئیس و یکی از نواب رئیس اتاق ایران، رئیس یا نایب رئیس اتاق تهران، دبیر کل اتاق ایران و سه نفر از بازرگانان و مدیران بصیر و خوشنام صنایع و معادن، به انتخاب هیئت نمایندگان اتاق ایران است.
رکن دیگر مرکز داوری، دبیر کل است که برای مدت سه سال از میان حقوقدانان ایرانی با تجربه و آشنا به مسائل بازرگانی داخلی و بین المللی انتخاب می‌شود و بر اساس مقررات قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران و ائین نامه‌های داخلی مرکز داوری ، انجام وظیفه می‌کند.
مرکز داوری دارای دبیرخانه ای است که تحت نظر و ریاست دبیرکل اداره می‌شود.

طبق ماده 10 قانون اساسنامه مرکز داوری، در داوریهای داخلی، رسیدگی طبق مقررات قانون آئین دادرسی مدنی درباره داوری (باب هفتم) و در داوریهای بین المللی طبق قانون داوری تجاری بین المللی مصوب 1376 انجام می شود.

FX1A5409 FX1A5417 FX1A5427

بدون نظر »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *