slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

اجرایی کردن آرای داوری بین‌المللی

سوال: نحوه‌ی اجرایی کردن آرای داوری بین‌المللی به چه ترتیب است؟ شرکت ما پولی را برای خرید کالا به یک شرکت چینی پرداخت کرد ولی طرف چینی تمام جنس را تحویل ما نداده است و آن مقداری هم که تحویل داده است، با تاخیر بوده و کیفیت خوبی ندارد. حالا ما اگر بخواهیم از او خسارت بگیریم، بعد از گرفتن حکم داوری، چطور باید این حکم را اجرایی کنیم؟ کدام اموالش را می‌توان توقیف کرد؟

پاسخ: شما ابتدا باید دعوای خود را به داوری (بر اساس شرایط مندرج در توافقنامه‌تان) ارجاع داده و رای داور را اخذ نمایید. این رای چنان‌چه منطبق بر اصول و موازین پایه‌ای داوری اخذ شده و ایراد و اشکال شکلی جدی‌ای بر آن وارد نباشد، به واسطه‌ی کنوانسیون نیویورک ۱۹۵۸ (شناسایی و اجرای احکام داوری) در بیش از ۱۵۰ کشور جهان معتبر است. بنابراین برنده می‌تواند با در دست داشتن این رای به دادگاه‌های محلی هر یک از کشورهای عضو کنوانسیون نیویورک (از جمله چین) مراجعه کرده و درخواست اجرایی کردن رای داوری را نماید. به عبارت دیگر، با در دست داشتن رای داوری، شما نه تنها می‌توانید به کشور طرف مقابل (در پرونده‌ی شما، کشور چین) مراجعه کرده و از اموال و دارایی‌های وی طلب خود استیفا کنید، بلکه چنان‌چه مالی از طرف مقابل در کشور ثالثی (که کنوانسیون نیویورک را پذیرفته باشد) وجود داشته باشد هم می‌توانید به دادگاه‌های محلی آن مراجعه و طلب خود را از مال وی مطالبه نمایید. مانند این‌که شرکت چینی مذکور در حال حمل باری به مکزیک باشد و شما در میانه‌ی حمل بار و در کشور مناسبی، بار را که هنوز به مالکیت طرف مکزیکی در نیامده است، توقیف کرده و طلب خود را از آن استیفا نمایید.

بدون نظر »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *