slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

توافق داوری از طریق ایمیل

سوال: بنده قرارداد خریدی را با یک شرکت اوکراینی (فروشنده) منعقد کرده‌ام که در خود قرارداد شرط داوری وجود ندارد. ولی ما در مکاتبات ایمیلی که داشتیم، یک بار توافق کردیم که اگر اختلافی میانمان رخ داد به داوری دوبی مراجعه کنیم. حالا که اختلاف پیش آمده است و شرکت فروشنده بخشی از پول ما را برنمی‌گرداند، حاضر به شرکت در داوری نیست و عنوان می‌کند که در قرارداد شرطی برای داوری درج نشده است. آیا می‌توان شرکت اوکراینی را الزام به حضور در داوری کرد؟

پاسخ: کنوانسیون نیویورک ۱۹۵۸ برای شناسایی و اجرای احکام داوری، الزامی‌برای درج شرط داوری در قرارداد اصلی قایل نشده و اتفاقا در بند ۲ از ماده ۲ تصریح بر این نکته دارد که موافقتنامه داوری می‌تواند خارج از قرارداد اصلی منعقد شده و به امضا یا توافق طرفین برسد. همین بند کنوانسیون، همچنین مبادله یا تلگرام را نیز برای توافق داوری قابل قبول می‌داند که البته با پیشرفت وسایل ارتباطی امروزه می‌توان فکس و ایمیل و امثال این‌ها را نیز به آن اضافه کرد. کما این‌که نمونه‌های متعددی از داوری در دنیا وجود دارد که شرط داوری خارج از قرارداد و طی ایمیل میان طرفین منعقد شده و رسمیت یافته است. بنابراین با فرضیات مندرج در سوال شما، مانعی برای ارجاع دعوا به داوری وجود ندارد.

بدون نظر »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *