slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

ادعای جدید و یا افزایش میزان خواسته در داوری ICC

سوال: آیا در داوری تجاری بین‌المللی بر اساس قواعد داوری ICC امکان مطرح کردن ادعای جدید و یا افزایش میزان خواسته تا پیش از صدور رای وجود دارد؟ تا چه مرحله‌ای از داوری می‌توان این موضوع را مطرح کرد؟

پاسخ: ماده ۲۳(۴) قواعد داوری ICC سال ۲۰۱۲ تصریح دارد که:

بعد از این‌که قرارنامه داوری به تایید و امضای دیوان داوری رسید، هیچ یک از طرفین نمی‌تواند ادعای جدیدی را مطرح کند که خارج از چارچوب قرارنامه داوری واقع شود، مگر این‌که با در نظر گرفتن ماهیت ادعای جدید، مرحله‌ی داوری و سایر نکات مرتبط، از سوی هیئت داوری چنین اجازه‌ای به وی داده شود.

 After the Terms of Reference have been signed or approved by the Court, no party shall make new claims which fall outside the limits of the Terms of Reference unless it has been authorized to do so by the arbitral tribunal, which shall consider the nature of such new claims, the stage of the arbitration and other relevant circumstances.

مشابه همین مفهوم و همین بیان در ماده ۱۹ قواع داوری ICC سال ۱۹۹۸ نیز تکرار شده است. بنابراین چنین به نظر می‌رسد که برای افزایش خواسته محدودیتی از این بابت وجود نداشته باشد، ولی طرح ادعای جدید تا زمان تصویب قرارنامه مجاز بوده و بعد از آن، منوط به مجوز هیئت داوری می‌باشد. در این خصوص باید توجه داشت که گاهی افزایش خواسته نیز آن‌چنان چشمگیر و دور از انتظار است که ماهیت داوری را دستخوش تغییر کرده و لذا در شرایط خاصی می‌توان افزایش خواسته را نیز به نوعی ادعای جدید تلقی نموده و از هیئت داوری تقاضای عدم پذیرش آن را نمود.

بدون نظر »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *