slogan
آخرین اخبار
آخرین پرسش و پاسخ ها

برای طرح سوال، لطفا ابتدا با جست‌وجو در قسمت پرسش‌ و پاسخ‌های متداول مطمئن شوید که پیش‌تر به این سوال یا سوال مشابه پاسخ داده نشده باشد. سپس، با تکمیل فرم زیر و دریافت کد رهگیری، سوال خود را مطرح فرمایید. زمان معمول برای پاسخ‌گویی به سوالات 3 تا 5 روز کاری می‌باشد.

نام:

ایمیل:

متن پرسش:

درباره‌ی پایگاه علمی‌حل و فصل اختلافات

داوری و سایر شیوه‌های جایگزین برای حل و فصل اختلافات (Alternative Dispute Resolution) دیری است که جای خود را در قراردادهای تجاری و صنعتی و پیمانکاری باز کرده‌اند و امروزه کمتر قرارداد تجاری بین‌المللی را می‌توان یافت که این راهکار‌ها یا ترکیبی از آن‌ها را به کار نگرفته باشد. عقل و تجربه‌ی جمعی کاربران تجاری و صنعتی به این باور رسیده است که به جای مراجعه به دادگاه‌ها، شیوه‌های منعطف‌تر، کارآمدتر و چابک‌تری را به کار بگیرد و هر اختلافی را (بسته با ماهیت و میزان مورد مناقشه) به شیوه‌ی مناسب خود ارجاع دهد.

توافق‌های چندلایه برای حل و فصل اختلافات (Multi-tiered dispute resolution clause) جدیدترین مکانیزم ترکیبی است که در قراردادهای تجاری بین‌المللی به کار گرفته می‌شود. در این مکانیزم، به جای آن‌که تنها یک مرحله و یک شیوه برای حل و فصل اختلاف در نظر گرفته شود، ترکیبی از شیوه‌ها در مراحل مختلف مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد. روال مرسوم این توافق‌ها چنین است که از شیوه‌های نرم (نظیر مذاکره و میانجی‌گری) آغاز شده و به سمت شیوه‌های سخت‌تر (مانند کارشناسی یا هیئت رسیدگی در پروژه‌های پیمانکاری) پیش می‌رود و البته در بیشتر موارد داوری به عنوان آخرین گام پیش روی طرفین قرار دارد.

جای شگفتی است که بسیاری از شرکتٰ‌ها و موسسات بازرگانی و پیمانکاری بزرگ که قراردادهای بین‌المللی کلان دارند، هنوز با اهمیت داوری و شیوه‌های جایگزین (ADR) برای حل و فصل اختلافات آشنا نبوده و حتی از خدمات وکلای آشنا به این امر نیز بهره‌ای نمی‌گیرند. شرکت‌های اینچنینی در زمان وقوع اختلاف، به جای آن‌که با اقدامات درست و کارآمد، از حقوق خود دفاع نماید، یا عرصه را به نفع طرف مقابل خالی کرده و یا حضور آن‌چنان ضعیفی را از خود به نمایش می‌گذارند که با خالی کردن عرصه تفاوتی نداشته باشد. در چنین شرایطی، وجود پاره‌ای اطلاعات کاربردی و پایه در خصوص شیوه‌های حل و فصل اختلافات تجاری بین‌المللی می‌تواند بسیار راهگشا و موثر باشد.

وبسایت داوری تجاری، پایگاهی برای تبادل نظر و مباحثه‌ی علمی‌در خصوص شیوه‌های حل و فصل اختلافات تجاری و صنعتی و پیمانکاری بین‌المللی است. در این پایگاه، آخرین اخبار مرتبط با شیوه‌های حل و فصل اختلافات درج شده و همچنین یادداشت‌ها و مقالات داخلی و خارجی مرتبط با داوری و شیوه‌های ADR در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها، تمامی‌قواعد و قوانین مرتبط با داوری و شیوه‌های حل و فصل اختلافات تجاری و پیمانکاری نیز برای استفاده کاربران فراهم آورده شده است. مهم‌ترین بخش پایگاه اما، پرسش و پاسخ‌هایی است که از سوی کاربران و علاقمندان مطرح شده و از سوی کارشناسان و متخصصان پاسخ داده می‌شود. وبسایت داوری تجاری امید دارد که به پایگاهی برای تبادل نظر و مباحثه‌ی علمی‌در خصوص شیوه‌های حل و فصل اختلافات تجاری و صنعتی و پیمانکاری بین‌المللی تبدیل شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.